6 Adımda Duvar Dekorasyonu!

6 Adımda Duvar Dekorasyonu!

Yaşam alanlarımız kendimizi huzurlu ve mutlu hissettiğimiz yerlerdir. İçinde yaşadığımız bu alanın hikayemizi anlatmasını ve kendimize dair izler barındırmasını isteriz.

İç mekan dekorasyonunda tamamlayıcı ve göze çarpan en önemli noktalardan biri olan duvarlar, yaratıcı ve özgün stilinizi yansıtacağınız tuvallerdir. Renk, doku ve desen olarak özgür olduğunuz gibi, ufak dokunuşlar ile göz alıcı etkiler yaratabilirsiniz. Her biri ilham almanız için hazırlanan önerilerimize bir göz atın!

1-Duvar rengi

Duvarlarda kullanılacak renkler dekorasyonda önemli bir etkendir. Koyu renkler mistik bir hava katarken, açık renk tonlar kullanıldığında geniş ve ferah alanlar yaratılabilirsiniz. Odak noktası oluşturmak ve görsel algıyı üzerine çekmek için tek bir duvarı pastel, canlı ya da koyu bir renge boyayabilirsiniz. Açık tonlar ile kombin yapabileceğiniz özellikle mercan, toprak tonları, zeytin ve mint yeşili renkler ile dingin; nar çiçeği, saks mavisi, hardal sarısı gibi canlı renkler kullanarak enerjik ve modern bir görünüm sağlayabilirsiniz. Mekan geniş ise koyu renkteki bir duvar sofistike bir stil oluşturacaktır.

 

2-Tablo ve Çerçeveler

Tablolar bıraktığı etki ile duygularımızı harekete geçirirken, boş duvarlara da karakter kazandırmaktadır. Sınırsız tasarım ve renk seçeneği olan tablolar özgün tarzınızı yansıtacağınız en geniş yelpazeye sahiptirler. Duvarlarınız ve mobilyalarınız ile uyumlu ya da kontrast renklerde tablo seçimi mekanlarda farklı etkilere sahiptir. Uyumlu renklerde seçeceğiniz tablolar mekanda akıcılığı sağlarken, kontrast renkler dikkat çekmek için önemli bir rol oynamaktadır. Renkleri kadar boyutları da önemli olan tabloların mekanın genişliğine göre tercih edilmesi gerekmektedir. Küçük bir mekanda büyük bir tablo seçimi alanı daha da daralttığı gibi, büyük mekanlarda da küçük bir tablo estetik gözükmeyecektir. Tek bir tablo ile sınırlı kalmayıp birden fazla tablo kombin yapabilir; stilinize hitap eden tasarımların bütününün verdiği etki ile dengeli bir görünüm sağlayabilirsiniz. Farklı boyutlarda ve tarzlarda birçok tablo ve çerçeveyi bir araya getirerek bir kompozisyon oluşturabilir, uyumsuzluğun ahenginden yararlanarak eklektik bir tarz oluşturabilirsiniz.

 

3-Duvar kağıtları

Duvar boyasının yanı sıra duvar kağıdı kullanımıyla da tarzınızı yansıtabilirsiniz. Boya ve mobilyalar ile uyumlu renklerde seçeceğiniz duvar kağıdını tek bir duvara uygulayarak görsel bir zenginlik oluşturabilirsiniz. Birçok desen seçeneği bulunan duvar kağıdı modellerini yansıtmak istediğiniz dekorasyon tarzına göre geometrik formlar ile dinamik, floral desenler ile enerjik, country yada modern desenlerle de şık bir görünüm sağlayabilirsiniz. Salon, antre, yatak odası, mutfak ve hatta banyoda bile mekana canlılık katabilir; duvarları neşelendirebilirsiniz.

4-Aynalar

Bilindiği üzere aynalar doğru konumlandırıldığında bulunduğu mekanı daha geniş ve aydınlık gösterebiliyor. Derinlik hissi yaratan aynalar pencerelere yakın duvarlarda kullanıldığında güneş ışığını yaşam alanlarına yansıtmaktadır. Tasarım olarak dekorasyonunuza uygun olan bir aynayı tercih ederek ferah ve aydınlık mekanlar yaratabilirsiniz. Gold detaylı işlemeli bir ayna avangart tarza, yuvarlak formda ve sade tasarlanmış ise klasik ya da modern tarza, hasır veya makrome detaylı bir ayna ise bohem dekorasyona uygun olacaktır. Formlarına göre keskin hatlara sahip aynalar düzenli bir görünüm oluştururken, yuvarlak formdaki aynalar odak noktası oluşturarak enerji yaymaktadırlar.

5-Porselen tabaklar

Yaratıcı dekoratif ürünler arasında yerini bulan porselen duvar tabakları yaşam alanlarına karakteristik bir dokunuş sağlarken; sıcak bir görünüm sağlıyor. Nostaljik bir etkisi olan tabaklarını modern ya da bohem dekorasyonda rahatlıkla kullanabilirsiniz. El işçiliği ile hazırlanan geleneksel stile atıfta bulunan bu dekoratif aksesuar mekanlara hareketlilik ve canlılık katmaktadır.

6- Hasır duvar aksesuarları 

Hasırın mekanlara verdiği sıcak ve samimi etki yadsınamaz. Son zamanlarda tekrardan trend olan hasır ürünler ile duvarlarda da karşılaşıyoruz. Hasır malzemeden hazırlanan kasnaklar, sepetler, panolar dekorasyonla bütünleşen uyumu ile ferah ve konforlu bir stil oluşturabilirsiniz.

Sizin tarzınız hangisi sade modern-klasik mi, sıcak bohem ya da İskandinav tarzı mı? Tarzınızı hangi dekoratif ürünler ile yansıtırdınız?

Yorumlarınızı bekliyoruz!

Yorum bırak

Tüm yorumlar paylaşılmadan önce incelenir