Fransız Kırlarından Zarif Esinti: Provence Dekorasyon

Fransız Kırlarından Zarif Esinti: Provence Dekorasyon

Provence dekorasyon denilince akla gelen rahat, samimi ve zarif bir tarz olmasıdır. Huzur ve mutluluğu yansıtan zeytin ağaçları, mavi bir gökyüzü, gökyüzünün sudaki yansıması deniz ve birde ünlü lavanta tarlaları!

Güney esintilerinin Fransız tarzı ile karıştığı Provence dekorasyon tarzı, evine kırsal bir cazibe getirmek isteyenler ve sahil havasını yaşam alanlarına taşımak isteyenler için mükemmel bir seçenek sunar.

Bu dekorasyonda öne çıkan parçalar; eskitilmiş ve patine mobilyalar, doğal dokulu kumaşlar, masif ahşaplar ve ferforje tasarımlardır. Zeminde ahşap yada doğal taş karolar, duvarlarda taş kaplama yada pastel renklerde boya başlıca özellikleri arasındadır. Tavanda ise sıklıkla ahşap kirişler yada beyaz tonlar dikkat çeker.

Provence kır tarzı olduğu için doğal kumaşların hakim olduğu pamuk, keten, yün ve müslin tercih edilmelidir. Pencere dekorasyonunda hafifliği ve sadeliği yansıtan uçuşan tüller görülmektedir. Çiçek desenli kumaşlar, sandıktan çıkan danteller, yatak odasında cibinlikler, işlemeli nevresimler, fırfırlar ve zeminde el işçiliği ile yapılmış kilimler bu tarzın kartviziti haline gelmiştir. Çiçek dekorunu sadece tekstilde değil abajur seçiminde de kullanabilirsiniz. Koltuk üzerinde kullanacağınız kırlentleri yine pastel tonlarda düz renkler yada çizgili desenlerden seçebilirsiniz.

Mutfakta ortada büyük bir ada tezgah ve üzerinde görkemli bir aydınlatma kullanarak zarif bir görünüm oluşturabilirsiniz. Ahşap dokusunun,  pastel tonlar ile kombini mutfağınızda canlı bir hava oluşturacaktır. Geleneksel tarza atıfta bulunan bu tarzın özelliklerinden biri de cam ve tel kaplı dolaplardır. Bu dolaplarda mutfak eşyalarını, seramikleri ve porselenleri sergileyebilirsiniz.

Taze kır çiçekleri dekorasyonda mutlaka olması gereken bir ayrıntıdır. Özellikle de Provence bölgesine has lavanta tarlalarını yaşam alanlarınızda pastoral esintileri katmak için kullanabilirsiniz. Lavantanın yanı sıra; ayçiçeği, süsen ve haşhaş da dekorasyona uyum sağlayan çiçekleri arasında yer almaktadır.

Duvarlarda beyaz, kum rengi, krem ya da açık sarı, açık mavi, soluk yeşil, açık lavanta gibi yatıştırıcı ve doğal tonlar kullanabilir; aydınlık ve ferah bir mekan elde edebilirsiniz. Duvar dekorasyonunuza ekleyeceğiniz seramik dekoratif tabaklar, renkli çanaklar, kristal vazolar ve mutlaka her mekanda olması gereken aynalar estetiklik katarken; şık ve doğal bir görünüm sağlayacaktır. Bunların yanı sıra Akdeniz tarzını yansıtan deniz kabukları ve balık ağları ile sahil etkisini duvarlarınıza yansıtabilirsiniz.

Mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi malzemesidir. Ceviz, kestane, dişbudak ve meşe gibi açık ve doğal tonları tercih edebilirsiniz. Eskitme boyalı, mat ve natürel görünümlü ahşap mobilyalar yada ferforje mobilyalar mekanlarınıza sıcak ve samimi bir atmosfer oluşturacaktır. Ahşap ve metalin kombinasyonunu oluşturan bu tarzı özellikle yatak odasında başlık olarak kullanabileceğiniz ferforje bir tasarım bu tarzın değişmez özelliğidir. Salonda ise doğal taşlardan yapılmış şömine bulunduğu ortama romantik bir etki sağlayacaktır.

Yaşam alanlarınıza doğanın renk paletini ve deniz kıyısında bir balıkçı köyü yaşam biçimini yansıtmak istiyorsanız bu tarz tam size göre! Koleksiyonlarımızda sizlere yardımcı olacak Provence tarzı ürünlerimize göz atabilirsiniz. Siz bu tarzı mekanlarınıza taşırken hangi renkleri kullanmayı tercih ederdiniz? Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi yorumlara yazabilirsiniz.

 

 

Yorum bırak

Tüm yorumlar paylaşılmadan önce incelenir