Kitaplık Dekorasyonu için 5 Düzenleme Fikri!

Sia Moore Kitaplık dekorasyonu

Kitaplık Dekorasyonu için 5 Düzenleme Fikri!

Ev ve ofis dekorasyonunuzun vazgeçilmez parçaları kütüphane, raf kitaplık ve duvara monte kitaplıkları modern ve ışıltı dolu aksesuarlarla düzenlemek için bu beş fikri mutlaka okuyun!

Gündelik yaşantımızın aksını, alışkanlıklarımız şekillendirir. Alışkanlıklarımıza göre günlerimizi, saatlerimizi ve hatta dakikalarımızı planlar ve kendimize zaman ayırırız. Yaşadığımız evin iç mekan tasarımı ve dekorasyonunu da aslında alışkanlıklarımız doğrultusunda tasarlarız. Bu alışkanlıklardan biri olan kitap okuma, insanın hayalgücünü harekete geçirirken kişisel gelişimini de olumlu yönde etkiler.

Yanı sıra, farklı dünyalarda kaybolmasına olanak sağlar. Tıpkı, Jeanatte Winterson’un, “Kitaplar da kapılar gibidir. Bir kez açtın mı bambaşka bir dünyaya geçiverirsin.” sözü gibi.Evimizi dekore ederken okuduğumuz ve okuyacağımız kitapları düzen içinde tutabilmek için kitaplıklara ihtiyaç duyarız. Gelin, hep birlikte kitaplık düzenlemeyi, kitaplık ve rafları birbirinden eşsiz ve özgün aksesuarlarla nasıl süsleyeceğimizi keşfedelim!

Sia Moore Kitaplık Dekorasyonu

1) Okuma köşesi

Önünüzdeki kitaba rahatça odaklanabilmeniz için huzurlu ve sakin bir kütüphane tasarımı yaratmanız gerekir. Sıcak bir kütüphane ambiyansı sağlamak için ise aydınlatma, duvar boyası, mobilya ve aksesuarları özenle seçip bir araya getirmelisiniz. Spot, lambader, abajur veya mum seçeneklerinden herhangi birini kitaplık veya kütüphane aydınlatmalarınızda tercih edebilirsiniz. Doğru bir aydınlatmayla kütüphanenizin kapıları, okuduğunuz dünyalara aralanacak!

Kütüphanenizdeki farklı renk ve dokuları öne çıkarmak için de duvarlarınızı koyu bir zemine boyayabilirsiniz! Gri, antrasit, kahverengi ve Kelly green’in farklı tonları, kitaplığınızdaki canlı renklere kontrast bir zemin oluşturarak, tasarım algınızın inceliğini gözler önüne serecektir. 

Sia Moore | Studio - Kitaplık Dekorasyonu

2) Aksesuarlara yer açın!

Son dönemlerde, kitaplıklar veya duvare monte raf sistemleri dijital teknolojilerin hızla gelişmesine karşın, tv ünitelerinin ve hatta kimi zaman televizyonların yerini almaya başladı. Oturma odalarında televizyona yer vermek istemeyen aileler, salon duvarlarına kitaplık monte etmeyi seçiyor.

Farklı boyut ve şekillerdeki kitap raflarınızı daha şık tasarlamak için kütüphanenide kitaplarınızın yanı sıra dekoratif objelere; saksı, biblo, büst ve mumlara yer verebilirsiniz. Lüks bir kitaplık tasarımı tercih edenlerdenseniz gümüş şamdan, mermer heykeller ve aynalı dekoratif objeleri tercih edin!

Sevdikleriniz ve ailenizle birlikte olduğunuz fotoğraf karelerini de kütüphane raflarınızdan eksik etmeyin deriz!

Sia Moore | Studio - Kitaplık Dekorasyonu

3) Kitapları Renklerine Göre Düzenleme

Kitap kapaklarını kulllanarak her rafta özgün bir renk elde edebilirsiniz. Rafları kendi içersinde açıktan koyuya dilediğiniz gibi şekillendirip yaratıcı tasarımlar ile kitaplğınızı daha keyifli bir hale getirmek mümkün.

Örneğin, kitaplarınızı gökkuşağındaki renkler doğrultusunda sıralayabilirsiniz. Sıcak renklerle soğuk renkleri birbirinden ayırıp düzenleyerek oldukça estetik bir sonuç elde edebilirsiniz. Renkler arasındaki uyuma özen gösterdiğinizde, ortaya çıkan tablodan memnuz olacaksınız!

Sia Moore | Studio - Kitaplık Dekorasyonu

4) Boy Sırasına Göre Düzenleme

Her boyutta ve çeşitli türlerde kitaplara sahip olanların sıklıkla başvurduğu düzenleme fikirlerinden biridir. Büyükten küçüğe veya küçükten büyüğe doğru sıralı şekilde duran kitaplar estetik bir görünüm sağlayabilir.

Ve tabi kalından inceye doğru sıraladığınız kitaplar bakış açınızı değiştirebilir. Bunun yanı sıra kitaplığınız doldu ve yerleştiremediğiniz kitaplarınız kaldıysa sehpa, komidin, vitrin gibi alanlara üst üste kitaplarınızı dilediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz.

Sia Moore | Studio - Kitaplık Dekorasyonu

5) Yemek odanızdaki kütüphane

Açık kat planları, farklı mekanlar arasında geçişkenliği ve tasarımda bütünsel bir algı yaratmayı sağlar. Oturma odası ve yemek odasının bir arada olduğu çok amaçlı fonksiyonel mekanınıza kütüphane eklemek isteyebilirsiniz.

Tavana uzanan kitaplık raflarını, mekanı olduğundan daha geniş göstermek için tercih edebilir, yemek odanızın ihtişamlı tasarımıyla bir araya getirebilirsiniz. Kitaplığınızın öne çıkması adına rafların hemen yanına büyük ebatlı bir tablo da asabilirsiniz.

Rustik dekorasyon elde etmek isterseniz, ahşap bir merdiveni hem dekoratif hem de fonksiyonel olarak kullanabilirsiniz. 

Sia Moore | Studio - Kitaplık Dekorasyonu

Yorum bırak

Tüm yorumlar paylaşılmadan önce incelenir