Mavinin Beyazla buluşması: Bleu Blanc

Sia Moore | Studio Bleu Blanc

Mavinin Beyazla buluşması:

Mavi ve beyazın huzurlu tonlarını içeren Bleu Blanc ile ev, ofis, iç mimari mekan dekorasyonlarınızı yeniden keşfedin!

Son dönemlerde iç mimari projeler ve ev dekorasyon trendlerinde oldukça öne çıkan blue blanc vazo, tabak ve porselen objelerin nasıl kullanıldığını sizler için derledik.

Sia Moore | Studio - Dekoratif Mavi-Beyaz Vazo

Blue Blanc’ın Asya’dan Avrupa’ya uzanan yolculuğu

Bleu blanc’ın günümüze uzanan yolculuğunun Mezopotamya topraklarında başladığı düşünülmektedir. Basralı zanaatkarlar, Çin taş işçiliğinden esinlenerek mavi-beyaz porselen objeler üretmeye başlarlar.

Dünyanın en gelişmişi olan Çin seramikleri, imparatorluk sarayı, iç pazar veya ihracat için üretilmiştir. Tarihi, 1351’ye uzanan bleu-blanc’lerin en ilkel formu tapınak vazoları olarak bilinmektedir. Bu bleu blanc’ların porselen üzerine sıraltı boyama tekniğinin uygulanmasıyla ortaya çıktığı düşünülmektedir. Çin’e, deniz yolu aracılığıyla İran’dan geldiği varsayılan kobalt mavisi, boya tekniğiyle porselene işlenir, sırlanıp fırınlanarak mavi-beyaz porselen formuna ulaşır.

Sia Moore | Studio - Dekoratif Mavi-Beyaz Vazo

Floral motifler

Üretildiği ilk dönemde, porselenler tapınaklarda ve zaman zaman Çin'deki cenazelerde kullanıldı, Avrupa’nın mistik ve oryantal Bleu Blanc’la tanışması ise ticaret yolları aracılığıyla gerçekleşmiştir. Çinli zanaatkarların, Orta Doğu pazar taleplerini karşılamak için ürettikleri bleu blanc’lar; floral, ejderha, ve dalga motifleri taşımaktaydı.

Sia Moore | Studio - Dekoratif Mavi-Beyaz Vazo

Büyük yemek masaları, İslami metal işçiliğinden veya mimari dekorasyonda sıkça kullanılan geometrik desenlerle dekore edilirdi.

Geçmişten günümüze, dekorasyonda önemli bir yer edinen bleu blanc’lar özellikle dönemin İmparator, kral ve soylu sınıfları tarafından zanaatkarlara sipariş edilirdi. Bleu blanc üzerindeki motif ve desenler, imparatorların zevk ve estetik anlayışlarına göre tasarlanıp üretilirdi. Asya mitolojisindeki figür ve karakterlerden esinle tasarlanan mavi-beyaz porselenler deniz aşırı kültürlere ilham kaynağı olmuştur.

Sia Moore | Studio - Dekoratif Mavi-Beyaz Vazo

Çin porseleni

14.yüzyılda Çin’de üretilen blue blanclarda İran’daki demir işçiliğinde kullanılan teknik ve dekoratif unsurlar etkili olmuştur. Ne var ki bu etkileşime karşın, dönemin Çin porselenleri dünyanın ilgi odağı olmuştur.

Blue-Blanc’lar günümüzde porselen üzerine şablon veya transfer baskı tekniğiyle uygulanmaktadır. Orjinal blue blanclar ise daha uzun ve zorlu bir üretim sürecini takip eder. Mavi kobalt pigmenti, porseleni pişirmede gerekli olan yüksek sıcaklığa dayanabilen nadir pigmentlerden biridir.

Tarihsel olarak, diğer birçok renk, sır üstü dekorasyon ve ardından bunu işlemek için daha düşük bir sıcaklıkta ikinci bir ateşleme gerektiriyordu. Desenlerin, porselen üzerine fırçayla çiziliği bu orjinal blue blanclar, günümüz teknolojilerinde pek sık kullanılmamaktadır.

Sia Moore | Studio - Dekoratif Mavi-Beyaz Vazo

Blue Blanc’ın iç mekan dekorasyonunda kullanımı

Popüler bir dekorasyon trendine dönüşen ve neredeyse iç mimari tasarımda akım yaratan mavi-beyaz porselen vazo ve küpleri canlı yeşil bitki ve iç mekan ağaçlarınızla rahatlıkla kombinleyebilirsiniz.

İç mekanlarda; parke, halı, sehpa ve dresuar üzerinde sergilenebilmelerinin yanı sıra Blue Blanc’ları sofra dekorasyonlarınızda daha zarif ve şık bir görünüm yakalamak için tercih edebilirsiniz. Mavi beyazı, sofranızda kullanacağınız herhangi bir başka renk ile kombinleyebilirsiniz.

Sia Moore | Studio - Dekoratif Mavi-Beyaz Vazo

Huzurun rengi olan mavi, beyazla bir araya gelince hem huzur sağlayacak hem de serin kumsal esintilerini ev ve iç mekanlarınıza taşıyacaktır.

Blue blanc desen ve motiflerinin zarif estetiği ve ince çizgilerinde asırlardır süregelen köklü geleneği ev dekorasyonlarınıza yansıtmaktan çekinmeyin!

Sia Moore | Studio - Dekoratif Mavi-Beyaz Vazo

Antika blue blanc tabakları, yemek sofralarınızın yanı sıra duvarlarınızı süslemek için de tercih edebilrisiniz! Simetrik veya asimetrik düzenlemelerle duvarlarınıza yerleştireceğiniz mavi beyaz porselen tabaklar ile incelikli tasarım zevkinizi ev dekorasyonunuza yansıtın!

Evinizin enerjisini artıracak birbirinden renkli çiçekleri, blue blanc porselen vazolara yerleştirerek farklı kombinasyonlar yakalayın.

İç mekan dekorasyon ve tasarımında doğru veya yanlış yoktur. İç mekanlarınızda mutlu olabilmek için hayalgücünüz ve kişisel zevklerinize güvenmeniz yeterlidir.

İç huzurunuzu dekorasyona dilediğinizce yansıtın!

Yorum bırak

Tüm yorumlar paylaşılmadan önce incelenir