Mekanlara Sıcak Etki: Hasır

Mekanlara Sıcak Etki: Hasır

Son dönemin yükselen dekorasyon trendlerinden sürdürülebilirlik kavramı; doğal malzemeler, yumuşak ve köşesiz formlar ve geri dönüşümlü ürünlerle iç mekanlara taşınıyor.

Toprak renkleri, taş, ahşap ve organik kumaşların sıklıkla tercih edildiği natürel dekorasyon akımında yaz mevsimiyle birlikte hasır sepetler, gazetelikler, duvar aynaları gibi birçok dekoratif ürün ise öne çıkmakta.

Doğanın uyandığı bugünlerde, içimizi ısıtan ve huzur veren hasır dokularının yaşam alanlarındaki kombin çeşitliliği ile göz kamaştırıcı stil önerilerine gelin birlikte göz atalım!

 Rattan, bambu, söğüt ve kamıştan üretilen hasır ürünler hem sağlıklı hem de görüntü kalitesi açısından son zamanlarda yeniden trendler arasında. Kilimden avizeye, saksıdan sehpaya samimi bir ambiyans yaratabileceğiniz birçok ürün mevcut. Fonksiyonal özelliği ve natürel renkleri sayesinde kolaylıkla tüm dekorasyon tarzlarına entegre olabilen hasır ürünler ile baharın tüm enerjisini yansıtabilirsiniz.

Rustik, bohem, endrüstriyel, iskandinav, minimalist, provence ve vintage gibi birçok tarzda sıklıkla gördüğümüz hasır detaylar ile yaşam alanlarınıza doğal esintileri taşıyabilir; sınırsız kullanım alternatifiyle yaratıcı fikirler oluşturabilirsiniz.

Salon, evde en çok vakit geçirdiğiniz yaşam alanı olduğu için huzurlu ve kendinizi yansıtacak bir ortam oluşturmak önemlidir. Koltuk kenarlarında kullanabileceğiniz askı detaylı hasır sepetleri kırlent ve koltuk şalınızı toparlayıcı olarak tercih edebilirsiniz. Hasır gazetelikler kullanarak kitap ve dergilerinize düzenli bir alan oluşturabilirsiniz.

 

Hasır sandıkları depolama alanı olarak kullanıp yerden tasarruf edebilir; orta sehpa olarak da şık bir etki yaratabilirsiniz. Duvarlarınızda Afrika tarzı hasır basketleri bir araya getirerek egzotik bir dokunuş sağlayabilirsiniz. Bohem etki yaratan rattan avizeler ile mekanın havasını tamamen değiştirebilirsiniz.

Dekorasyonunuzun tam da olmasını istediğiniz etki küçük dokunuşlara bağlıdır. Orta sehpa ya da kütüphanenizde kumanda, telefon, kitap ve gözlük gibi eşyalarınızı düzenlemek için mobilyanıza uygun formda seçeceğiniz hasır tepsiler içerisine dekoratif aksesuarlar ve vazolar ile kombin yapabilir; karakteristik bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

 Yemek masasının etrafında kullanabileceğiniz hasır sandalyeler dekorasyonunuzda doğal ve şık bir görünüm yaratmaktadır. Dayanıklı yapısı sayesinde uzun yıllar kullanabileceğiniz gibi üzerine seçeceğiniz çeşitli renklerde minderlerle de canlı bir dokunuş sağlayabilirsiniz. Her renk ile uyum sağlayabilmesiyle özgün tarzınızı rahatlıkla yansıtabilir; yaratıcı kombinler yapabilirsiniz.

Bohem tarzı yatak başlığı sıcak, doğal ve samimi bir görünüm yaratmaktır. Tasarımları ile kır yaşamını mekanlarınıza taşıyan başlıklar, stil sahibi bir etki oluşturmanıza yardımcı olur.

Hasır sepetlerin içine yerleştireceğiniz saksılar ile kuru ya da canlı çiçeklerinize şık bir görünüm sağlayabilir, kablo ve hobi malzemeleri gibi her zaman lazım olan ama görmek istemeyeceğiniz malzemelerinizi düzenleyebilir, banyoda nemden etkilenmeyen özelliği sayesinde rahatlıkla kirli sepeti olarak kullanabilir, havluları, sabunları veya takılarınızı toparlayabilir, estetik bir ambiyans yaratabilirsiniz.

 Aynı zamanda dolap içlerinde kullanabileceğiniz sepetler çorap, kemer ve gözlük gibi aksesuarlar için temiz ve düzenli bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Çocuk odasında oyuncakları içine toplayabileceğiniz organizer olarak kullanabilirsiniz.

 

Mutfakta meyve ve sebzelerinizi sepet içlerinde sergileyebilirsiniz. Tezgah üzerinde, içine baharat kavanozlarını yerleştirebileceğiniz ya da kahve köşesi oluşturmak için kullanabileceğiniz bambu tepsiler ile doğal detaylar yaratabilirsiniz.

İç mekanların yanı sıra teras, veranda, balkon ve bahçenizde de kullanabileceğiniz iklim koşullarından etkilenmeyen hasır mobilyalar ile rahat ve benzersiz bir görünüm sağlayabilirsiniz.

 

Huzurlu bir atmosfer yaratmak için tercih edilen hasır ürünler aynı zamanda ekonomik olmasıyla da tercih edilir. Bulunduğu alana değer katan doğal malzeme ile yapılmış ürünleri tercih edeceğiniz renk paletleri ile rahatlıkla kombin yapabilirsiniz. Canlı ya da soft bir görünüm oluşturabilir; mekanlarınıza dinamizm katabilirsiniz.

İster iç mekanlarınızda isterseniz balkon ve bahçenizde kullanacağınız hasır mobilya ve dekoratif aksesuarlar ile otantik dekorasyonlar oluşturabilirsiniz.

Siz hasırı nerelerde ya da hangi renkler ile kombin yapardınız? Yorumlarınızı bekliyoruz!

 

Yorum bırak

Tüm yorumlar paylaşılmadan önce incelenir