Mitolojiden Heykel Sanatına Büstler

Sia Moore Studio

Mitolojiden Heykel Sanatına Büstler

Büst heykeller kullanarak iç mekan dekorasyonunuzda fark yaratın ve unutulmaz detayların ayrıcalıklı tasarımlara dönüşümüne tanıklık edin!

Sia Moore Studio

Dekoratif obje olarak kullanabilen alçı büst heykellerin iç mekanlarınızın farklı alanlarında nasıl kullanılabileceğini ilham verici fikirlerle sizler için derledik.

Sia Moore Studio

Antik Yunan’dan beri kullanılan heykeller, insanlık tarihinin farklı dönemlerine tanıklık etmiş, tapınaklar, saraylar, sokaklar ve meydanlarda her daim sergilenmiştir. Güzel sanatların en göz alıcı disiplinlerinden olan heykel sanatı, her dönemin estetik anlayışına uygun olarak geçmişten günümüze kadar süregelir.

Sia Moore Mimarlık Dekorasyon

Sia Moore | Studio - Heykel ve Büstler, geçmişin büyüsünü bugüne taşırken yaşam alanlarında zamansız bir stil yaratmak isteyenler için en etkili çözümlerden biridir. Bir dekoratif obje olarak heykeller, iç mekanların farklı alanlarına kolaylıkla uyum sağlar ve dekorasyonun tamamlayıcısı görevini üstlenirler.

Sia Moore Studio

Ev veya ofis girişinde dresuar üzerinde, salon, yatak odası, mutfak ve banyolarda sıradışı bir estetik oluştururlar. Kullanılacağı alana göre farklı ebatlarda heykeller tercih edebilirsiniz. Örneğin mutfakta daha küçük; salon gibi geniş ve ferah alanlarda daha büyük ve ihtişamlı heykeller kullanılabilir.

Sia Moore

Heykellerin, mekanın atmosferi üzerindeki etkisini aydınlatma ile arttırmak da mümkün. Heykel dekoratif objeyi, heykelin hemen üzerine yerleştirebileceğiniz spot ve led ışık ile aydınlatabilirsiniz. Böylelikle bir derinlik etkisi ortaya çıkar ve nesneler daha dikkat çekici hale gelir. Özellikle modern ve neo-klasik çizgilerin hakim olduğu iç mekan tasarımlarının vazgeçilmez parçası olarak kullanılan heykeller, hem mekanlarınızın hem de sizin kimliğinizi yansıtacaktır.

 Sia moore Studio

Hangi Mitolojik Karaktersin? Karakteri size en yakın gelen figürü seçtiğinizde evinizin bir köşesinde kendinizle özdeşleştirdiğiniz bir parça olacaktır. Öyle ki, heykeller estetik biçimleri kadar hikayeleriyle de var olurlar. Tarihin ya da mitolojinin birbirinden büyülü hikayelerini peşlerinde getirirler.

Sia Moore Studio

Tanrıların babası Zeus’un otoriter yapısı ve gücü, denizler tanrısı Poseidon’un saygınlığı, ana tanrıça Hera’nın zarafeti rivayete göre farklı öyküleri peşi sıra sürüklemişlerdir. Birbirleri arasındaki ilişkiler, evlilikler, mücadeleler, kavgalar yıllar boyu farklı üretimlere ilham kaynağı olmuştur. Truva Savaşı’na neden oluşuyla bilinen ve dünyanın en güzel kadını olarak anılan Truvalı Helen, güzelliğiyle olduğu kadar aşkı için yaptıkları ve güçlü karakteriyle de anılmaya değerdir. Sanat ve ilham tanrıçası Athena el sanatlarını temsil edişiyle mitolojinin bambaşka bir yerinde durur.

Sia Moore | Studio - Heykel ve Büstler

Altın sıfatıyla bilinen Tanrıça Afrodit ise estetiği ve sevgiyi temsil eder. Afrodit, çoğunlukla çıplak betimlenmektedir. Tanrı Hephaistos ile istemeyerek evlenen Tanrıça, bu evliliği boyunca eşini, Hermes ile aldatır. Zeus ve Maia'nın oğlu olarak dünyaya gözleri açan Hermes, babası Zeus’un habercisidir. Tanrıların en hızlısı ve kurnazı olarak bilinir. Bir gün kırlarda dolaşırken tanrı Apollon'un koruması altındaki inekleri çalar. Apollon olayı öğrenince çok kızar; cezalandırılması için Hermes'i kolundan tutup Zeus'a götürür. Ne var ki, Hermes'in lirinden çıkan sesler Zeus'u ve Apollon'u büyüler. Zeus, cezalandıracağı yerde Hermes'e kanatlı bir başlıkla bir çift ayakkabı vererek onu tanrıların habercisi yapar. Haberci Hermes ölülerin ruhlarını yeraltına götürür; çobanlarla, yolunu şaşıran yolculara kılavuzluk eder.

Sia Moore | Studio - Heykel ve Büstler

Yunan mitolojisindeki önemli ilham perilerinden Kleio, tarihi olayları konu alan şiirlerin ilham perisi olarak tanınır. Fenike alfabesini Yunanistan'a taşıdığı rivayet edilir. Makedonya kralı Pierus'dan, Hyacinth isminde bir oğlu olmuştur. Mitolojideki bazı kaynaklara göre Hymenaios'un da annesidir. Çoğunlukla bir parşömen tomarı veya tabletlerle resmedilmiştir.

Sia Moore | Studio - Heykel ve Büstler

Apollon ise mitolojide müziğin, sanatların, Güneş'in, ateşin ve şiirin tanrısı, kehanet yapan, bilici Tanrı olarak tanınır. Aynı zamanda kâhinlik yeteneğini diğer insanlara da transfer edebilir. biseksüel yönüyle ağır basan Apollon'un mitolojideki eşi Kassandra olup Zeus ve Leto'nun oğlu, Artemis'in ikiz kardeşidir. Sarışın ve çok yakışıklıdır. Orijini Yunan olan Apollon, Roma mitolojisine Apollo ismiyle geçmiştir. Mitolojideki en önemli tanrılardan biri olan Apollon, Anadolu kökenlidir. ,

Siz, Yunan Mitolojisinden hangi Tanrı/Tanrıça olurdunuz? Yorumlara yazın!!

Yorum bırak

Tüm yorumlar paylaşılmadan önce incelenir