Pirinç, Gümüş, Altın, Krom: Dekorasyonda Metalin 4 Hali

Sia Moore Studio - Decor

Dekorasyonda Metalin 4 Hali

Pirinç, Gümüş, Altın, Krom

İçinde yaşadığımız mekanlar birbirinden farklı detaylarla doludur ve biz fark etmesek de algımızı etkilemektedir. Tasarladığımız mekanlar bizi oluşturur. Yaşadığımız yerler kimliğimizi oluşturur bu yüzden yaşadığımız alanlarda bulunan öğeleri gözden geçirmemizde fayda var.

Dolayısıyla yaşam alanlarımızı tasarlayacağımız zaman kullanacağımız ürünlerin parametrelerine dikkat etmemiz gerekir. Dekorasyon ürünlerinde boyut, form, malzeme gibi detayları göz ardı etmemeliyiz. Bu yazımızda her ne kadar soğuk gibi algılansa da aslında modern tasarımların bir nevi göstergesi olan metali anlatacağız.

Demir, çelik, alüminyum, gümüş, bronz, altın, krom, pirinç gibi formları olan metal malzemesi yaratmak istediğiniz atmosfere göre geniş bir yelpaze sunmaktadır. Bunun yanında metal geri dönüştürülebilir, hijyenik ve uzun ömürlü olmasıyla da tercih sebebi olmaktadır.

İç mekanlarda ; mobilya, aksesuar, duvar, zemin uygulamalarında gönül rahatlığı ile tercih edilmektedir. Endüstriyel tasarımlarda görmeye alışık olduğumuz metal son zamanlarda mimaride birbirinden farklı tarzdaki mekanlarda gerek uyum gerekse kontrast içerisinde kullanılmaktadır.

1) Pirinç: Nostalji Severler İçin

Rustik tarzda tasarlanmış bir mekanda pirinç metalini kullanmak oldukça yaygındır. Pirinç rengi ve dokusu ile zamanın ruhuna uygun olduğu için mekanınız ile oldukça uyumlu duracaktır. Nostaljik görünüm elde etmek istiyorsanız pirinç bunun için en uygun metaldir. İster banyonuzda ister mutfağınızda istereseniz de salonunuzda pirinç detaylar kullanmak mekanınızda geçmişe atıfta bulunacaktır. Ayrıca pirinç özellikle mermer malzemeli eşyalarınız ile oldukça uyumlu görünür.

 

2) Gümüş: Şıklıktan vazgeçemeyenler için

Lüks mekanlarda kullanılmasına alışık olduğumuz gümüş metali son zamanlarda modern tasarımında trend haline gelmiş bulunmakta. Evinizde kullandığınız ürünlerde gümüş detaylar evinize şık bir görünüm verecektir. Mobilyalarınızın ayaklarında ve dekorasyon ürünlerinizde gümüş kullanmak modern görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır. Kadife kumaşlı mobilyalar ile iyi bir kontrast oluşturur. Farklı dokulara sahip belirli ögeleri birleştirerek görsel atmosfer yaratmak demektir.

3) Krom: Işıltı ve Lüksü Tercih Edenler İçin

Bir diğer yandan krom dekorasyon ürünleri de aynı etkiyi yakalamanıza yardımcı olacaktır. Gümüşün zerafetine ek olarak krom oldukça güçlü ve kararlı durmaktadır. Bu sebepten göze çarpmasını istediğiniz dekorasyon ürünlerinizi krom tercih etmeniz iyi bir seçim olacaktır. Koyu renklerle krom ürünleriniz kontrast oluşturacak ve daha da öne çıkacaktır.

4) Altın: Gösterişli Mekanlar İçin

 Mobilyalardaki altın detaylar bir odanın dekorunu ustaca zenginleştirebilir. Ancak altın kullanırken oldukça dikkatli olmanız gerekir. Bu konuda ölçü neredeyse herşeydir. Gereğinden fazla altın detayı kullandığınız zaman abartılı ve göz yoran bir görünüme maruz kalırsınız. Bu sebeple altını tasarladığınız mekanda detaylarda kullanmanız önerilir. Ayrıca abartılı duruşunu engellemek için doğal malzemelerle kombinleyebilirsiniz. Siyah renkle güçlü bir kontrast oluşturabilir ve toprak tonları ile uyumlu bir görüntü elde edebilirsiniz. Bunun yanısıra iddialı pastel renklerle birlikte kullanmaktan kaçının.

Sonuç olarak orantılı ve uyumlu kombinasyonları yaptığınız sürece metal dekorasyon ürünleri ile iç mekanlarınızı istediğiniz tarza dönüştürebilecek ve göz alıcı mekanlar oluşturabileceksiniz.

Metali kullanmaktan korkmayın ve evinize en uygun dekorasyon ürünleri için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum bırak

Tüm yorumlar paylaşılmadan önce incelenir