İskandinav Minimalizmi

İskandinav Minimalizmi

Yaşam alanlarınızda rahatlatıcı, sakin ve doğal bir dekorasyon tarzını tercih etmek isteyenlerdenseniz İskandinav minimalist tasarımlar tam size göre. Modernizm ekolünden doğan İskandinav minimalist dekoratif stil, sadeliğe ve işlevselliğe odaklanır. İlk etkileri 1950’lerde görülen İskandinav stil, günümüzün en popüler dekorasyon ve iç mekan tasarımı trendleri arasında da yerini alıyor.

Bu yazımızda İskandinav minimalist stilin öne çıkan aksesuar ve mobilya tercihlerini, kullanım alanlarını ve felsefesini sizler için bir araya getirdik.

Sadelik peşinden giden birçok kişinin evlerinde severek kullandığı İskandinav tarzı dekorasyon doğal, sakinleştirici, işlevsel ve dengeli bir tarz olarak karşımıza çıkar. İskandinavların “Hygee” yani “mutluluk sıcaklık ve huzur” felsefesinden bu tarz oldukça etkilenmiştir.

Öncelikle karmaşık temalı görüntülerden uzak durmalısınız. Örneğin; Egzotik, etnik ve Endülüs gibi yoğun desenli eşyalar bu stil için oldukça ters. Duvarlarda ve eşyalarda beyazın ve grinin hakim olduğu yada göz karmaşası yaratmayacak pastel ve mat tonlar tercih etmelisiniz. Bu tonlar hem odanıza ferahlık verecek hem de olduğundan daha büyük gözükmesini sağlayacaktır. Kontrast yaratmak için mavi ve siyah tonları işinize yarayabilir.

Ahşap ve hasır aksesuarlarla rahatça sıcaklık hissini yaratabilirsiniz. Örnek olarak ahşap mumluk, hasır ayna, hasır vazo en trend aksesuarlar arasındadır. İşlevsellik önemli olduğu için bu tarzda duvarlarda çok raf görebilirsiniz. Bu raflar dağınıklığı ortadan kaldırırken, estetik bir görünüm sağlar. Hasır bir sepeti hoş bir aksesuar olarak kullanırken aynı zamanda battaniyelerinizi koyacağınız bir depolama alanı olarak da kullanabilirsiniz.

Doğadan unsur bulundurmak evinizdeki canlılığı koruyacaktır. Organik form ve materyallerde ürünlerin sizin de çok dikkatinizi çekeceği fikrindeyiz. Kitaplıklarınızı ahşap mumluklarla veya doğal taş bir maskla değişik bir hava yaratabilir, odadaki beyaz görüntüyü biraz kırıp sıcaklık katmak için pastel tonlarda minderlerden yada makrome ipinden yapılmış puflardan yararlanabilirsiniz.

Zemin rengine karar veremediyseniz yine beyaz rengi veya sıcak ahşap tonları tercih edebilirsiniz. Zemin üzerine tüylü bir post kullanabilir yada sade tüylü kilimler tercih edebilirsiniz. İskandinav ev dekorasyonunda bir önemli nokta ise pencerelerin büyük olması ve ince tül perdeler kullanılmasıdır. Uzun ve karanlık kışlar geçiren İskandinav halkları güneş ışıklarını olabildiğince evin içine almak isterler.

Uyumlu bir ev dekorasyonu yapmak için simetrik ölçülere bağlı kalmalısınız. Eklektik tasarımlardan çok birbiri ile uyumlu parçalar kullanmalısınız. Böylece odanız doğanın bir parçası gibi ahenk içinde görünecek. 

Minimalist dekorasyon tarzından bahsedecek olursak, olabildiğince az eşya ve temiz alan demek en doğrusu olabilir. 1960’larda bir sanat akımı olarak ortaya çıkan Minimalizm dekorasyona da yansıdı. “Az çoktur” temasıyla sadeliği yakalayabilirsin. Evin bölümlerindeki her fazlalık insanın gözünü ve ruhunu daraltan bir yapıya bürünmektedir.
Bu tarz en çok zorlanacağınız tarzlardan bir tanesi olabilir. Atabileceğiniz, vazgeçebileceğiniz ve zorlansanız bile alışacağınız parçalardan ayrılmak için bir liste yaparak başlayabilirsiniz işe. Sonrasında ise ihtiyacınız olmayan hiçbir şeyi kullanmamalısınız. Kendinize şu soruyu sorabilirsiniz “Bu eşyanın bulunma amacı ne?”

Mobilyalarınızı modern ve kullanışlı seçmeye özen göstermelisiniz. Yine modern bir aydınlatma sadeliğin içinde çok hoş duracaktır. Uyum konusuna gelirsek eğer koltuğunuz köşeli bir tasarımsa diğer mobilyalarınızı da köşeli seçmeye özen göstermelisiniz.

Duvarlarınızda beyaz, gri, kum beji gibi nötr renklerin yanı sıra normalin ötesinde ana renklerin en saf tonlarını da kullanabilirsiniz. Dijon ve mavi gibi renkler evinize çağdaş bir görünüm sağlayacaktır.

Hem temizliği rahat hem de modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Geniş, ferah ve huzurlu mekanlar istiyorsanız Minimalist ve İskandinav tarz tamda size göre. Sizde sade ve şıklıktan yanaysanız hemen bahar koleksiyonumuza bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. Sizce hangisi İskandinav mı, Minimalist mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Leave a comment

All comments are moderated before being published